ΜΟΥΝΤΙΑΛ: Η ΚΡΟΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ

Τετάρτη 11 Ιουλίου 2018

Σε έναν ιστορικό ημιτελικό η Κροατία νίκησε την Αγγλία με 2-1 και πέρασε σε τελικό Μουντιάλ για πρώτη φορά στην ιστορία της όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλλία.

Η Αγγλία προηγήθηκε με το καλημέρα, χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Trippier στο 5'. Η Αγγλία έχασε μεγάλες ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο γκολ και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το ρευστό 1-0 υπέρ της Αγγλίας. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες ανέβασαν στροφές, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα και βρήκαν την ισοφάριση στο 68' με τον Perisic. Μέχρι το 90' δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε παράταση.

Εκεί η κούραση ήταν εμφανής και για τις δυο ομάδες, όμως η Κροατία κατάφερε να σκοράρει στο 109' με τον Mandzukic να δείχνει πόσο μεγάλος επιθετικός είναι και να βρίσκεται στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή για να πετύχει το πιο κρίσιμο γκολ στην φετινή πορεία της Κροατίας.
ΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕ LIKE ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK!